Wydrukuj tę stronę

Nazywam się miliard / One Billion Rising Poland - zapraszamy do udziału w VII edycji akcji

czwartek, 07 lutego 2019 15:10

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji "Nazywam się miliard / One Billion Rising Poland"  - tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W tym roku akcja odbędzie się 14 lutego 2019 r. o godzi. 15:30 na Placu Zwycięstwa w Gryficach.

Zapraszamy na naukę układu tanecznego. Zapraszamy i te/tych, które/rzy chcą sobie przypomnieć i te osoby, które chcą się nauczyć we wtorek 12 lutego godz. 19:00 (Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Rodziewiczówny, mała sala gimnastyczna).

 
O akcji:
Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14.02.2013. Wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym Polska. One Billion Rising to: - globalny protest; - zaproszenie do tańca; - wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość; - akt solidarności, - unaoczniający kobietom powszechność ich walki i ich siłę w liczbach; - odmowa zaakceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako zgodnych z koleją losu; - nowa epoka i nowy sposób bycia. Polska akcja nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD". Do akcji dołączają kolejne miasta, by zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet!!!! Chcesz się dołączyć do akcji? Napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - pomożemy w organizacji, nagłośnieniu, przekażemy merytoryczne informacje.
Akcję w Polsce koordynuje fundacja Feminoteka www.feminoteka.pl O wszystkich wydarzeniach w Polsce znajdziesz informacje tutaj: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/
 
Motyw przewodni tegorocznej akcji:

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że  seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?

Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne.

Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!

Tylko „tak” oznacza zgodę . Seks bez gody to gwałt. To musi się stać oczywiste.

Czym jest owa „zgoda” znakomicie wyjaśnia poniższy filmik

https://youtu.be/74p1Pb-Aru0

Czytany 410 razy